Fundacja Pomocy Rodzinie w Wychowaniu "Dom dla Dziecka"

Fundacja powstała we wrześniu 2002 roku w pobliżu kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie - Podgórzu.

Głęboko ludzki i religijny sens ikony MB Nieustającej Pomocy z podgórskiego kościoła, podkreślany podczas jej koronacji, oraz zachęta wyrażona przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach zainspirowały wolontariuszy do zajęcia się zaniedbanymi duchowo i materialnie dziećmi i ich rodzinami. Wzorem troski o los dziecka jest dla Fundacji św. Klemens Hofbauer, redemptorysta organizujący w Warszawie na przełomie XVIII i XIX wieku ośrodki i szkoły dla dzieci i młodzieży pozbawionej podstawowych środków i warunków do ludzkiego i chrześcijańskiego rozwoju.


Podobne ośrodki potrzebne są także obecnie. Coraz większy obszar bezrobocia, biedy i związana z tym frustracja rodziców, rozbite małżeństwa, samotne rodzicielstwo, brak umiejętności wychowawczych, uzależnienia, stosowanie przemocy sprawiają, że wiele dzieci wymaga opieki. Mimo, że dzieci wzrastają we własnych domach, niedostatek jedzenia, ubrań, przyborów szkolnych, a także ciepła rodzinnego i bezwarunkowej akceptacji sprawiają, że nie mogą się prawidłowo rozwijać. Szukają, więc miejsca dla siebie, szukają kogoś, kto ich zrozumie, dowartościuje. Z braku właściwej alternatywy, pozostaje ulica, używki, przestępczość, sekty. Jesteśmy odpowiedzią na trudną sytuację rozwojową dzieci zaniedbanych materialnie i duchowo, zranionych emocjonalnie. Wspieramy rodzinę w wartościowym kształtowaniu młodego człowieka oraz tworzymy dzieciom i młodzieży miejsce, gdzie czują się jak w Domu, znajdują pomocną dłoń, serdeczną atmosferę oraz pomoc psychologów, pedagogów, duszpasterzy, nauczycieli, lekarzy, studentów. Pomagamy w wychowaniu rodzinom, które ze względu na ubóstwo materialne, patologie społeczne, brak wykształcenia nie są w stanie zapewnić dzieciom środków do życia, opieki zdrowotnej, a często także poczucia bezpieczeństwa, akceptacji i miłości. Chcemy pomagać rodzicom budować Dom w ich własnych domach, zapraszając ich na prelekcje poświęcone wychowaniu, wspólne rodzinne nabożeństwa, występy artystyczne dzieci, jak również spotykając się z dziećmi na rozmowie, modlitwie, śpiewie.

Realizacji naszych zadań służą obecnie: Centrum młodzieżowe Benedictus.


https://www.facebook.com/benek.klub?ref=hl


ARTYKUŁ W TYGODNIKU KATOLICKIM "NIEDZIELA"